For VDD = 1.8 V and using IREF = 100 muA. it is required to design the circuit o
ID: 1801793 • Letter: F
Question
For VDD = 1.8 V and using IREF = 100 muA. it is required to design the circuit of Fig. 7.22 to obtain an output current whose nominal value is 100 muA. Find R if Q1, and Q2 are matched with channel lengths of 0.5 mum, channel widths of 4 mum. Vt = 0.5 V, and k'n = 400 muA/V2. What is the lowest possible value of Vo? Assuming that for this process technology the Early voltage V'A = 10V/mum. find the output resistance of the current source. Also, find the change in output current resulting from a +0.5-V change in V0.Explanation / Answer
VDD=1.8 V, Io=Iref=100 A, L=0.5 m, W=4 m, V'A=10 V/m, Vt=0.5 V
kn=400 A/V2, Io=ID=1/2*kn*(W/L)*V2OV, VOV=(2*ID/(kn*(W/L)))0.25 V
VDS=VGS=Vt+VOV=0.75 V
R=(1.8-0.75)/0.000110,500
VDS2=VOV=0.25 V
Ro=ro=VA*L/ID50,000
IDVo/ro=0.5/50000=0.00001 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.