Find the current that flows in a silicon bar of 10-mum length having a 5-mum Tim
ID: 1802961 • Letter: F
Question
Find the current that flows in a silicon bar of 10-mum length having a 5-mum Times 4-mum cross section and having free electron and hole densities of 105/cm3 and 1015/cm3 , respectively, when a 1 V is applied end-to-end. Use mu n = 1200 cm2?V.s and mu p= 500 cm2/V.s. In a 10-mum long bar of donor-doped silicon, what donor concentration is needed to realize a current density of 1 mA/mum2 in response to an applied voltage of 1 V. {Note: Although the carrier mobilities change with doping concentration, as a first approximation you may assume /mu n to be constant and use the value for intrinsic silicon, 1350 cm2/V.s).Explanation / Answer
Current Density is given as
J = n*q*n*E
n-----------concentration
q----charge
n------mobility
E--------electric field = V/l
1 mA/m2 = 10^8 mA/cm2 = n * 1.6*10^-19 * 1350*[1/10*10^-4]
n = 4.63*10^17 /cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.