A long wire lying along the x-axis carries a current of 2.20 A in the +x directi
ID: 1803629 • Letter: A
Question
A long wire lying along the x-axis carries a current of 2.20 A in the +x direction. There is a uniform magnetic field present, given by B=0.003i + 0.004j + 0.002k, where i, j, k are the unit vectors along the cartesian coordinate axes') in units of Tesla. Calculate the y-component of the magnetic force acting on a segment of wire of length L = 14.5 cm. Use the formula for the magnetic force on a straight wire carrying current in a uniform magnetic field. You can find the cross product by applying the right hand rule separately for each B component.Explanation / Answer
F=i(LxB) = 2.2 (0.145ix(0.003i+0.004j+0.002k)) = 2.2*0.145(0.004k-6*10^-6j) = = 0.319(-0.006j+4k)*10^-3 Fy= 0.319*6*10^-6 = 1.914*10^-6N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.