For RL = 100 Ohms, use circuit analysis to find the voltage VL across and curren
ID: 1804267 • Letter: F
Question
For RL = 100 Ohms, use circuit analysis to find the voltage VL across and current IL through the load resistor RL in Figure 1. Given: Vs = 19 V, Is = 11 mA, R1 = 680, R2 = 470, R3 = 220, R4 = 1000, R5 = 1500. Calculate the power PL dissipated by the load resistor.
Explanation / Answer
I1 + Is = I2 + I3 =>I1-I2-I3 = -11........(1) I3 = Is + IL + I5 =>I3-I5-IL = 11........(2) 19000-680I1-470I2 = 0 =>680I1+470I2 = 19000.........(3) -1000Is-220I3 = 0 =>I3 = ((-1000)*11)/220 = -50.....(4) 1500I5-100IL = 0.........(5) Solving (1),(2),(3),(4) and (5) we get, I1 = -8.4087 mA I2 = 52.5913 mA I3 = -50 mA I5 = -61/16 mA IL = -57.1875 mA VL = IL*RL = -5.71875 V PL = VL*IL = 0.327041 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.