Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When an RLC series circuit is connected to a 120 V rms, 60 Hz line, the rms curr

ID: 1806202 • Letter: W

Question

When an RLC series circuit is connected to a 120 V rms, 60 Hz line, the rms current in the circuit is 11 A and this current leads the line voltage by 45 degrees. (a) Find the average power supplied to the circuit. (b) What is the resistance in the circuit? (c) If the inductance in the circuit is 50 mH, find the capacitance in the circuit. (d) Without changing the inductance, by how much should you change the capacitance to make the power factor equal to 1? (e) Without changing the capacitance, by how much should you change the inductance to make the power factor equal to 1?

Explanation / Answer

a) P = 120*11*cos(45) = 933 watts b) R = P/I^2 = 933/11^2 = 7.71 ohms c) Z = V/I = (120/_0)/(11/_45) = 10.91/_-45 = 7.71 - j7.71 ohms X = -j7.71 ohms XL = 2*pi*60*0.05 = j18.85 ohms -j7.71 = j18.85 - j/(2*pi*60*C) 1/(2*pi*60*C) = 18.85 + 7.71 C = 1/((2*pi*60)(18.85 + 7.71)) C = 100 uF

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote