Simplified power supply/Design/Thermal analysis N = turns ration = 4.73 I out fu
ID: 1806595 • Letter: S
Question
Simplified power supply/Design/Thermal analysis N = turns ration = 4.73 I out full load = 10 A t blocking = 6.3 msec [use this number for ALL calculations] VPP ripple across CF = 3.6 VPP max allowed. beta 2= beta 3 = 25, beta 1 = 80 CF tolerance = -10% + 50% Tj max allowed for Q2 Q3 = 200 degree C max theta jc for Q2 Q3 = 1.2 degree c/w Tj max allowed for Q 2 Q 3 = 200 degree C max theta jc for Q 2 Q 3 = 1.2 degree c/w Tj max allowed for Q 1 = 125 degree C theta jc Q 1 = 3 degree c/w All three transistors are ted on the same heat sink and theta CASE to heat sink = 0.6 degree c/w Assume Tambient = 40 degree C. The nominal value of CF required. The absolute min/max out range possible The worst case guaranteed out range. The worst case theta HS.AIR requirement. Is it reasonable to keep all three transistors on the same heat sink? Explain !!Explanation / Answer
the image is fuzzy and big :(
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.