Let T be a random variable that is the time to failure (in years) of a certain t
ID: 1809509 • Letter: L
Question
Let T be a random variable that is the time to failure (in years) of a certain type of
electrical component. T has an exponential probability density function
with beta = 2 years,
(a) Compute the probability that a given component will fail in 5 years or less.
(b) A laboratory uses 10 of these components. Let X be the number of components
out of the 10 that have failed in 5 years or less. Compute the probability that 6
components have failed in 5 years or less.
(c) For the same laboratory, compute the probability that all 10 components have failed
in 5 years or less.
Explanation / Answer
f(x) = 1/2 e^(-x/2)... x>0
a) P(x<=5 ) = integration from 0 to 5 (f(x)dx)
= 0.917
b) p = 10C6 0.917^6 0.082^4 =0.056
c) p = 10C10 0.917^10 = 0.420
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.