A constant (dc) current i(t) = 3 mA flows into a 52-mu F capacitor. The voltage
ID: 1809880 • Letter: A
Question
A constant (dc) current i(t) = 3 mA flows into a 52-mu F capacitor. The voltage at t = 0 is v(0) = -22V . The references for v(t) and i(t) have the passive configuration. Find the power at t = 0. Express your answer to three significant figures and Include the appropriate units. p(0) = -66.0 mW State whether the power flow is into or out of the capacitor at t = 0. The capacitor is absorbing energy. The capacitor is delivering energy. Find the power at t = 1 s. Express your answer to three significant figures and Include the appropriate units.Explanation / Answer
i = 3 mA
C = 52e-6 F
v(0) = -22V
We have V(t) = (1/C) integral i dt
= (1/52e-6) integral 3e-3 dt = 57.69t +C
At t=0, V(0) = C => C = -22
Threfore, V(t) = 57.69t-22
At t=1Sec, V(1Sec) = 35.69 V
Power at 1 sec = (1/2) *C* V^2 / Time = 0.0331 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.