Consider problem 1.26 in the textbook. Create a spreadsheet that solves the resp
ID: 1813279 • Letter: C
Question
Consider problem 1.26 in the textbook. Create a spreadsheet that solves the response to the step change from t=0 sec to t=10 sec in .5 sec increments. Plot your results. Cut and paste your tabular and graphic results into a Word document. If Excel is not available, spreadsheet development software is available as a free download from http://www.openoffice.org/. Also, consider the alternative of creating a table and filling in the correct values from your calculator.
1.26 A temperature sensor has a static transfer function of 0.15mV/C and a time constant of 3.3s. If a step change of 22 degrees to 50 degrees C is applied at t=0, find the output voltages at .5s, 2.0s, 3.3s, and 9s. What is the indicated temperature at these times?
Explanation / Answer
T = T0 (1-exp(-t/tau))
T = 0.15*22*(1-exp(-t/3.3))
T(5s) = 0.15*28*(1-exp(-5/3.3))
= 3.276
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.