Any help is appreciated. Thank you Consider the voltage regulated DC power Suppl
ID: 1814428 • Letter: A
Question
Any help is appreciated. Thank you
Consider the voltage regulated DC power Supply shown below. R=100 Ohm and RL= 300 Ohm. The voltage across the capacitor turns out to have an average DC value of 28 volts plus a ripple of plusminus 4V Vc = Vo + Vripple(t) where Vo =28 V and Vripple(t) swings between -4 to +4V Find the DC Thevenin equivalent circuit as seen by the Zener diode (focus on the dashed box on the right: switch Zener diode with the load). If there is a ripple of plusminus 4 V in vc show that the ripple in the V TH is plusminus 3V. Specifically, what are max, min and DC value of V THExplanation / Answer
1.
Rth = RL || R = 100*300/400 = 75 Ohm
Vth = Vc*RL/(R+RL) = Vc*3/4 = 0.75*(28) = 21 V
2.
Vth = Vc*RL/(R+RL) = Vc*3/4 = 0.75*(28 +/- 4) = 21 +/- 3V
=> Vth(DC) = 21 V
Vth(max) = 21+3 = 24 V
Vth(min) = 21-3 = 18 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.