With a 500hp shunt wound DC motor, at 1800rpm, 500Vdc, FLA is 800Adc, Ra is 0.02
ID: 1814731 • Letter: W
Question
With a 500hp shunt wound DC motor, at 1800rpm, 500Vdc, FLA is 800Adc, Ra is 0.025 and Rf is 400. I have the following, Armature: current, resistance and volts, Field: current, resistance and volts, Volts per rpm, Power in and out, and torque. I am sort struggling with a few parts,
First would Armature current be 800A? I hope so as that is what I used to find some of the above info.
What would Va need to be if you wanted the motor to operate at 1000rpm at rated torque, keep field current constant.
So for that would I use Va = Eg + Ia(Ra), where Eg = (500V / 1800rpm) * 1000rpm? The other question is how do I find the no load speed?
Thanks for the help
Explanation / Answer
for dc shunt motor: Va = Eg + Ia(Ra)
given : for 1800 rpm, Ia=800 A, Ra= 0.025 ohms
Va= 500 volts for 1800 rpm
Eg=Va-IaRa= 500-(800*0.025)=500-20=480 volts
also Eg=( flux*Z*N*P)/60*A
Implies:: Eg1/Eg2=N1/N2
480/Eg2= 1800/1000
Eg2=266.67 volts for 1000rpm
here torque is constant:: Ia constant
Va = Eg2+IaRa=266.67+20=287.67 volts for 1000 rpm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.