Determine the maximum theoretical speed that an automobile starting from rest ca
ID: 1815513 • Letter: D
Question
Determine the maximum theoretical speed that an automobile starting from rest can reach after traveling 400m. Assume that the coefficient of static friction is 0.80 between the tires and the pavement and that (a) the automobile has front-wheeled drive and the front wheels support 62 percent of the automobile's weight. (b) the automobile has rear-wheel drive and the rear wheels support 43 percnet of the automomobile's weight.Explanation / Answer
= 0.8 s = 400m let mg is the weight of automobile (a) N1 = 0.62mg Assume friction is between rare tyres and ground so N=0.38mg Frictional force F =0.8*0.38mg Frictional force F =0.304mg F =ma =>0.304mg = ma =>a=9.81*0.304 =>a=2.982m/s2 and v2-u2=2as v2=2*2.982*400 v =48.8 m/sec (b) N=0.43mg Frictional force F =0.8*0.43mg Frictional force F =0.344mg F =ma =>0.344mg = ma =>a=9.81*0.344 =>a=3.375 m/s2 and v2-u2=2as v2=2*3.375*400 v =51.96 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.