A 2lb particle A is acted upon by its weight and the force system: F1={2i+6j-2k}
ID: 1816742 • Letter: A
Question
A 2lb particle A is acted upon by its weight and the force system:F1={2i+6j-2k}lb, F2={3i-1k}, F3={1i-t^2j-2k}. Determine the distance the particle is from the origin after 3s after it has been released from rest.
I used F=ma for each direction, solved for a, then integrated with respect to t to find v, then plugged everything into s=s0+v0t+(1/2)at^2. Then I took the s vector and solved for the magnitude, getting a final answer of 92.4ft.
The real solution is 745ft. Where did I go wrong and how would I solve this correctly?
Explanation / Answer
weight w = 2 (-k) lb
net force F = F1 + F2 + F3 + w = 6 i + (6 - t2) j - 7 k
mass m = w/g
acceleration a = F/m = g*F/w = 32.2 * [3 i + (3 - t2/2) j - 3.5 k] ft/s2
velocity = a dt = 32.2 * [3t i + (3t - t3/6) j - 3.5 t k] ft/s
displacement s = v dt = 32.2 * [1.5t2 i + (1.5t2 - t4/24) j - 1.75t2 k] ft
plug t = 3
s = 32.2 * [1.5*9 i + (1.5*9 - 81/24) j - 1.75*9 k] ft
distance = 32.2 * [(1.5*9)2 + (1.5*9 - 81/24)2 + (1.75*9)2] = 743 ft
plug
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.