The 0.8-Mg car travels over the hill having the shape of a parabola. If the driv
ID: 1817372 • Letter: T
Question
The 0.8-Mg car travels over the hill having the shape of a parabola. If the driver maintains a constant speed of 9 m/s, determine both the resultant normal force and the resultant fractional force that all the wheels of the car exert on the road at the instant it reaches point A. Neglect the size of the car. (ans: Ff = 3.51 kN, N = 6.73 kN) If the coefficient of static friction between the conical surface and the block of mass m is mu = 0.2, determine the minimum constant angular velocity theta so that the block does not slide downwards. (ans: theta = 4.67 rad/s)Explanation / Answer
http://docs.google.com/a/glenbrook225.org/viewer?a=v&q=cache:OuB0O62b-0cJ:www.ualberta.ca/~bsuther/courses/enph131/Assn7Solution.pdf+hill+having+the+shape+of+a+parabola&hl=en&gl=us&pid=bl&srcid=ADGEEShdcbEht3qw0gEXn65meCYKu-NWvqlk_c1BB-0RgXLNi0VQWX1-oPBKl2CmKOMhkmHJxEJgIw0b2v0EprBRF_PcmwO2XFbioI9e3lPg3FukZr_N7BpdWReJXRE95Xfsml1tcJqo&sig=AHIEtbRUnMzBR2uJ3Q93TIN6mZs2M7iEDQ PLEASE RATE.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.