An object is held in the air 30m above ground and released. Assume the drag forc
ID: 1817577 • Letter: A
Question
An object is held in the air 30m above ground and released. Assume the drag force due to air resistance is given by Fd = 1.0Vy. What is the mass of the object necessary so that it reaches ground in 3s ? What is its velocity when it hits ground?
This is what I have so far...
Summation Fy = mAy
m dVy/dt = Summation Fy (1) 1 eq. 3 unknown [m,Vy,Summation Fy]
Summation Fy =Fg + Fd => -mg - 1.0Vy (2) 2 eq. 3 unknown
m dVy/dt = -mg - Vy (3) 1 eq. 2 unknown [m,Vy]
dy/dt = Vy (4) 2 eq. 3 unknown [y]
y(3) = 0 (5) 3 eq. 3 unknown
From (equation 3):
m dVy/dt = -(1)(mg + Vy)
m*integral of (dVy/(mg+Vy) = - integral of (dt) From 0 to Vy and 0 to t
Explanation / Answer
m dv/dt = F = mg - v
m dv/(mg - v) = dt
integrate,
m ln|mg - v| = -t + C
use t = 0, v = 0, so C = m ln|mg|
m ln|(mg - v)/(mg)| = -t
v = mg(1 - e-t/m) (1)
dy/dt = mg(1 - e-t/m)
y = mg(t + me-t/m)]
plug y = 30 m, t = 3 s,
solve 30 = 9.81m(3 + me-3/m) and get m = 1.00 kg
plug it and t = 3 s into (1) and get v = 1*9.81*(1 - e-3/1) = 9.32 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.