Hi, I am really struggling solving this problem, please I would like to have a c
ID: 1817615 • Letter: H
Question
Hi, I am really struggling solving this problem, please I would like to have a complete annswer for this problem step by step,with a fully detailed answer.please try to answer it as fast as you can
thank you so much
Steel balls at 150 ?C with a specific heat of 0.50 kJ/kg, ?C are quenched in an oil bath to an average temperature of 70 C at rate of 15 balls per minute. If the average mass of steel balls is 1.2kg, the rate of heat transfer from the balls of oil is
(a)22.5 KJ/s (b)12kJ/s (c)48 kJ/s (d)10.5 kJ/s (e)2880 kJ/s
Explanation / Answer
t = 150°C, c = 0.50 kJ/kg°C, t' = 70°C, dN/dt = 15 balls/min = 0.25 balls/s, m = 1.2 kg,
the heat transfer Q = (Nm)c(t - t')
the rate of heat transfer from the balls of oil = dQ/dt
= (dN/dt)*m*c*(t - t') = 0.25*1.2*0.5*(150 - 70) = 12 kJ/s
answer: b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.