A circular turntable rotates with a constant angular velocity Omega_1 = 3.20 rad
ID: 1817773 • Letter: A
Question
A circular turntable rotates with a constant angular velocity Omega_1 = 3.20 radians/s about an axis passing through center O that is perpendicular to the x?y plane. An insect at B moves toward the periphery in the slot as shown with a constant velocity of 3.00 m/s with respect to the rotating turntable. The insect is 2.00 m away from O. Find the i, j, and k_components of the absolute velocity v_B of insect B . Express your answers numerically in meters per second to three significant figures separated by commas.Explanation / Answer
speed of the turn table at that point = d = 3.2*2 = 6.4 m/s in direction (-i+j)/2
its real speed is 3m/s in (i+j)/2 direction
so net velocity = {(3-6.4)/2 } i + {(3+6.4)/2 } j +0 k m/s = 2.4041 i + 6.6467 j +0k m/s
2.404,6.648,0 is the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.