Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A glass window of width W = 1 m and height H = 2 m is 5 mm thick and has a therm

ID: 1819897 • Letter: A

Question

A glass window of width W = 1 m and height H = 2 m is 5 mm thick and has a thermal conductivity of kg = 1.4W/m.K. If the inner and outer surface temperatures of the glass are 15 degree C and -20 degree C, respectively, on a cold winter day, what is the rate of heat loss through the glass? To reduce heat loss through windows, it is customary to use a double pane construction in which adjoining panes are separated by an air space. If the spacing is 10 mm and the glass surfaces in contact with the air have temperatures of 10 degree C and - 15 degree C, what is the rate of heat loss from a 1 m times 2 m window? The thermal conductivity of air is ka = 0.024 W/m K.

Explanation / Answer

Shouldn't the answer for the single pane be in kW? I plugged the exact same numbers into my calculator and I recieved a 19600 W as my answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote