Raw primary sludge at a solids concentration of 3% is mixed with waste activated
ID: 1821160 • Letter: R
Question
Raw primary sludge at a solids concentration of 3% is mixed with waste activated sludge at a solids concentration of 6,000 ppm. The flows are 20 and 25 gal/min, respectively. What is the resulting solids concentration? This mixture is next thickened to a solids concentration of 80,000mg/L solids. What are the quantities ( in gallons per minute)of the thickened sludge and thickener overflow (water) produced ? Assume perfect solids capture in the thickener. Also, draw a blackbox diagram for this problem. Show all workExplanation / Answer
total flow = 44 gal/min
tocal solid = 20*.04+24*.005 = 0.92
resultant conc. = .92/44 *100= 2.091%
thickened sludge = .92/0.08 = 11.5 gal/min
Overflow = 44-11.5 = 32.5 gal/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.