The stepped steel shaft carries the torque, T. Determine the maximum magnitude o
ID: 1822654 • Letter: T
Question
The stepped steel shaft carries the torque, T. Determine the maximum magnitude of T if the working shear stress is 14 MPa and the rotation of the free end is limited to 3.5°. Use G = 83 GPa for steel. The larger section is 80 mm in diameter and 3 m long; the smaller section is 60 mm in diameter and 4 m long
The stepped steel shaft carries the torque, T. Determine the maximum magnitude of T if the working shear stress is 14 MPa and the rotation of the free end is limited to 3.5 degree. Use G = 83 GPa for steel. The larger section is 80 mm in diameter and 3 m long; the smaller section is 60 mm in diameter and 4 m longExplanation / Answer
Here there are two limiting cases. one is for angle of twist and one is for torsional shear stress.
we need to find limiting values in both cases and choose the least value.
(a) T based on angle of twist
Angle of twist, = T*L/JG
J = pi/32 * D^4
= 1 + 2
1 = T * L1/(J1G)
2 = T * L2/(J2G)
L1 = 3 m , J1 = pi/32 * 0.08^4
L2 = 4 m, J2 = pi/32 * 0.06^4
3.5 *pi/180 = T * 3/(pi/32 * 0.08^4 *83 * 10^9) + T * 4/(pi/32 * 0.06^4 *83 * 10^9)
T = 3.5 * pi/180 /(3/(pi/32 * 0.08^4 *83 * 10^9) + 4/(pi/32 * 0.06^4 *83 * 10^9)) = 1303.44 N.m
(b) T based on stress
torsional shearing stress = T * r/J
for first part of cylinder,
14 * 10^6 = T * 0.04/(pi/32 * 0.08^4)
T = 14 * 10^6* (pi/32 * 0.08^4)/0.04 = 1407.43 N.m
for second part of cylinder
14 * 10^6 = T * 0.03/(pi/32 * 0.06^4)
T = 14 * 10^6* (pi/32 * 0.06^4)/0.03 = 593.76 N.m
minimum T must be considered.
so
T = 593.76 N.m
The minimmum case is occurs for shear. i.e, shearing stress increases above allowable limit before allowable angle of twist is acheived.
Maximum Torque, T = 593.76 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.