What would be the reading on a barometer containing Benzene at 20 degree C at a
ID: 1823053 • Letter: W
Question
What would be the reading on a barometer containing Benzene at 20 degree C at a time when the atmospheric pressure was equivalent to 12.3 m of water? Benzene properties: rho = 876 kg / m3 and pv =10.0 kPa A pipeline of fresh water is connected with a mercury manometer to a pipeline of seawater. What is the pressure difference between the two pipelines? Determine the resultant hydrostatic force the fresh water exerts on a 1m width of the submerged surface ABC. (Note that you need not determine a location at which it acts on the surface but forces do have both magnitude and direction.)Explanation / Answer
1)h=12.3m , pressure,P =wgh ,b = 876 kg/m3
P = bgh' + pv => wgh = bgh' + pv => 1000*9.8*12.3 = 876*9.8*h' + 10000 => h' = 12.88 m Ans(1)
2)density of mercury,m = 13600 kg/m3 , density of air,a = 1.2 kg/m3
pressure difference = m*g*0.1 + a*g*0.7 = 13336.232 Pa 13.34 kPa Ans(2)
3)pressure due to water,P = Patm + wgx , x=depth
let take a strip dA = width*dx = dx
Force = PdA = Patmdx + wgxdx integratin from limits 0 to 5 m and taking Patm = 1.01*105 Pa
force = 505000+122500 N = 627500 N = 627.5 kN Ans(3)
Please rate positively
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.