Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This problem models an insertion process. Block A (mA = 2kg) is acted on by a ho

ID: 1823141 • Letter: T

Question

This problem models an insertion process. Block A (mA = 2kg) is acted on by a horizontal force F (F = 12 N). As A moves to the right, it gets pressed more and more tightly in the channel. The tightening effect is modeled by a compression spring that is compressed linearly as the mass moves. The force exerted by the spring on A is given by k(x0 + ?x), where k = 100 N/m, x0 = 0.05 m, and ? = 0.27. The coefficients of friction between A and the ground are 0.4. Assuming that A starts moving from rest, at x = 0, what is its speed at the point that the force resisting its motion is equal in magnitude to F? Assume that the spring/wall interface is frictionless and the spring remains vertical as the block moves.

Explanation / Answer

Speed = 15.6 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote