A two-liter bottle is one-third full of water and two-thirds full of air. The ai
ID: 1823531 • Letter: A
Question
A two-liter bottle is one-third full of water and two-thirds full of air. The air in the bottle has a gage pressure of 340 kPa. the bottle is turned upside-down and the cap is released so that the water is rapidly forced out of the bottle. If the air in teh bottle undergoes an adiabatic pressure change, what is the pressure in the bottle when the bottle is five-sixths full of air? What is the pressure in the bottle at the exact instant when the water is almost completely expelled? Find both absolute and gage pressures assuming local atmospheric is 101 kPa. Hint Mass of the air in the bottle is constant-Explanation / Answer
(2/3)^1.36 * (101+340) = (5/6)^1.36 *(x) x = 325.56 KPa absolute pressure = 224.56 gauge when completely expelled the x = 254.07 KPa = 153.07 gauge
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.