A ride in an amusement park consists of a cart which is supported by small wheel
ID: 1823753 • Letter: A
Question
A ride in an amusement park consists of a cart which is supported by small wheels. Initially the cart is traveling in a circular path of radiusr (initial) = 14ftsuch that the angular rate of rotation istheta (dot) initial = 0.19rad/s.
If the attached cableOCis drawn inward at a constant speed of r (dot) = - 0.5ft/s, determine the tension it exerts on the cart at the instant r = 6ft. The cart and its passengers have a total weight of 380lb. Neglect the effects of friction. Hint:First show that the equation of motion in thethetadirection yields a
(theta direction) = r * theta (double dot) + 2r(dot)*theta(dot) = (1/r) * d[(r^2)theta(dot)]/dt = 0.When integrated, (r^2)theta(dot) = constant,where the constantis determined from the problem data.
Explanation / Answer
I am not sure about the hint, but we can conserve angular momentom and solve the problem.
Mr2 = 37.24M (initial...and is const
So at r = 6 ft ==> = 37.24M /62M = 1.034 rad/sec
The cart is moving inwards at const speed ==> Tension = Centrifugal force
==> tension = M2r = 2439.75 lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.