Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 3000-lb car is traveling on a paved road with Cd (coefficient of drag) = 0.35,

ID: 1825805 • Letter: A

Question

A 3000-lb car is traveling on a paved road with Cd (coefficient of drag) = 0.35, Af (frontal area of the vehicle) = 21ft^2, and p(air density)=0.002378 slugs/ft^3. Its engine is running at 3000rpm and is producing 250ft-lb of torque. The car's gear reduction ratio is 3.5 to 1, driveline efficiency is 90%, driveline slippage is 3.5%, and the road-wheel radius is 15 inches. What will the car's maximum acceleration rate be under these conditions on a level road? (Assume that the avilable tractive effort is the engine-generated tractive effort.)

Explanation / Answer

Fe=250*3.5*0.9*15/12=630lbs v=2pi*15/12*3000/60*(1-0.035)/3.5=73.9mph Ra=0.002378/2*0.35*21*108.27^2=102.44 lb frl=0.01(1+108.27/147)=0.0174 Rrl=0.0174*3000=52.1lb Ym=1.04+0.0025e^2=1.0706 m=93.17 slugs a=4.77

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote