Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A compound shaft consists of two pipe segments. Segment (1) has an outside diame

ID: 1828283 • Letter: A

Question

A compound shaft consists of two pipe segments. Segment (1) has an outside diameter of 165 mm and a wall thickness of 15 mm. Segment (2) has an outside diameter of 110 mm and a wall thickness of 20 mm. The shaft is subjected to an axial compression load of P = 115 kN and torques TB = 10 kN-m andTC = 10 kN-m, which act in the directions shown.

(a) Determine the principal stresses and the maximum shear stress at point K on the surface of the shaft.
(b) Show these stresses on an appropriate sketch on paper.



A compound shaft consists of two pipe segments. Segment (1) has an outside diameter of 7.000 in. and a wall thickness of 0.375 in. Segment (2) has an outside diameter of 5.000 in. and a wall thickness of 0.250 in. The shaft is subjected to an axial compression load of P = 40 kips and torques TB = 28 kip-ft and TC = 8 kip-ft, which act in the directions shown. Determine the principal stresses and the maximum shear stress at point H on the surface of the shaft. Show these stresses on an appropriate sketch on paper.

Explanation / Answer

please writ thickness of pipe 1, and figure, it is not visible to me

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote