A particle is on a circular path with a constant radius of 200 m as shown in the
ID: 1828556 • Letter: A
Question
A particle is on a circular path with a constant radius of 200 m as shown in the attached diagram. At the instant shown in the diagram, the speed is 5 km/s and it is accelerating at 2 km/s2 in the direction of motion. Determine at the instant of time shown:
a.) The velocity vector in Tangent-Normal (et and en) components
b.) The acceleration vector in Tangent-Normal (et and en) components
c.) Express the unit vectors et and en in rectangular unit vectors, i and j.
Explanation / Answer
It is not mentioned clearly whether the particle is moving tangential to circle.,
if assumed tangential ., then
et =5 km/sec,.ev = 0 km/sec
an = v^2/r = (5000)^2/200 =125 Km /sec^2
at = 2Km/sec ^2
now making them into unit vectors perpendicular to x,y
ax = at cos 60 + an sin 60 = 109.253 m/s^2 i
ay = at sin 60 - an cos 60 =-60.76 m/s^2 j
unit vectors = 0.874 i + 0.486 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.