A wooden block of rectangular section 1.25 m wide, 2 m deep, 4m long floats hori
ID: 1828873 • Letter: A
Question
A wooden block of rectangular section 1.25 m wide, 2 m deep, 4m long floats horizontally in sea water. If the specific gravity of wood is 0.64 and the water weighs 1025 kg(f)/m3 , find the volume of liquid displaced. Assume density of pure water = 1000A wooden block of rectangular section 1.25 m wide, 2 m deep, 4m long floats horizontally in sea water. If the specific gravity of wood is 0.64 and the water weighs 1025 kg(f)/m3 , find the volume of liquid displaced. Assume density of pure water = 1000
Explanation / Answer
density of wooden block = specific gravity of wood * density of pure water = 0.64 * 1000 = 640kg/m3
volume of wooden block = 1.25*2*4 = 10m3
so weight of wooden block = density(*g) * volume = 640*10 = 6400N
Now, the trick comes
acc to archemedies principle = weight of water displaced = weight of material
so weight of watre displaced = 6400N
So,
Volume = 6400/1025= 6.24m^3.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.