An incompressible fluid flows horizontally in the x-y plane with a velocity give
ID: 1829074 • Letter: A
Question
An incompressible fluid flows horizontally in the x-y plane with a velocity given by v = 20 (z/h)^(1/3),
where z and h are in meters and h is a constant.
Determine the average velocity for the portion of the flow between z= 0 and z=h. Answer is between 10 and 20 m/s
please show ALL WORK and CLEARLY
(a suggestion to make life easier on both parties solve on paper take a picture and upload)
this problem deals with the chapter dealing with velocity fields and the reynolds transport theorem
rating will be based on first come first serve with the clearest correct answer
Explanation / Answer
Assume unit width in z-directon.
Take strip of infinitesimal thickness dz along the flow direction.
Infitesimal area dA = 1*dz = dz
Flowrate Q = Integral v*dA
Flowrate Q = Integral (z varies from z = 0 to z = h) [v dz]
Q = Integral (z varies from z = 0 to z = h) [20*(z/h)^(1/3) dz]
Q = [20 / h^(1/3)]*Integral (z varies from z = 0 to z = h) [z^(1/3) dz]
Q = [20*(3/4) / h^(1/3)]* (z varies from z = 0 to z = h) [z^(4/3)]
Q = [15 / h^(1/3)]* [h^(4/3) - 0]
Q = 15*h
Area A = 1*h = h
Average velocity = Q / Area
= 15*h /h
= 15 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.