Salty water flows steadily into an open 1000 liter tank initially filled complet
ID: 1829078 • Letter: S
Question
Salty water flows steadily into an open 1000 liter tank initially filled completely with fresh water.
The salt water mixes thoroughly with the fresh water and the mixture overflows out of the tank. If the flow rate out of the tank is 60 liters/minute. Assume freshwater is 1000 kg/m^3, and the salty water is 1020 kg/m^3.
determine the time (in seconds) to obtain a density of 1005 kg/m^3 ?
please show ALL WORK and CLEARLY
(a suggestion to make life easier on both parties solve on paper take a picture and upload if possible)
this problem deals with the chapter dealing with velocity fields, the reynolds transport theorem and continuity.
rating will be based on first come first serve with the clearest correct answer
Explanation / Answer
Volume of water in the tank is constant.
Change in density = 5kg/m3
Total salt added by salt water inflow = 5kg
Amount salt water to be added to achieve this:
20 kg salt is present in 1m3 salt water.
5kg salt corresponds to 0.25 m3 or 250 lit. salt water input.
Outflow rate = inflow rate [since the tank is already filled up.]
Inflow rate = 60 lit/min.
Time taken to input 250 lit = 250/60 min. = 4min. 10sec.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.