For the transponder scheme of Figure 9.10, what is the percentage bandwidth used
ID: 1832662 • Letter: F
Question
For the transponder scheme of Figure 9.10, what is the percentage bandwidth used for the guardbands?
What I think the answer is 11 channels x 4 Mhz = 44Mhz. Then 44Mhz/500 Mhz = 0.088 = 8.8%. Let me know if I am correct please. If I am not please let me know what I need to do.
For the transponder scheme of Figure 9.10, what is the percentage bandwidth used for the guardbands? What I think the answer is 11 channels x 4 Mhz = 44Mhz. Then 44Mhz/500 Mhz = 0.088 = 8.8%. Let me know if I am correct please. If I am not please let me know what I need to do.Explanation / Answer
9.5 The total bandwidth is 500 MHz. The channel bandwidth is 12 × 36 = 432 MHz. So the overhead is ((500 - 432)/500) × 100% = 13.6%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.