According to Archimedes\' principal, the mass of a floating object equals the ma
ID: 1833267 • Letter: A
Question
According to Archimedes' principal, the mass of a floating object equals the mass of the fluid displaced by the object. Use this principle to solve the following problems.
(a) A wooden cylinder 30.0 cm highs gloats vertically in a tube of water (density = 1.00 g/cm cube). The top of the cylinder is 14.1 cm above the surface of the liquid. What is the density of the wood?
(b) The same cylinder floats vertically in a liquid of unknown density. The top of the cylinder is 20.7 cm above the surface of the liquid. What is the density of the liquid?
Explanation / Answer
a) r230 x Dc= r2(30-14.1) x 1
hence Dc=0.53gm/cm3
b) r230 x 0.53=r2(30-20.7) x Dl
hence Dl = 1.71gm/cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.