Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a simple RC circuit consisting of a 10.0-µF capacitor in series

ID: 1835974 • Letter: T

Question

The figure shows a simple RC circuit consisting of a 10.0-µF capacitor in series with a resistor. Initially, the switch is open as suggested in the figure. The capacitor has been charged so that the potential difference between its plates is 100.0 V. At t = 0 s, the switch is closed. The capacitor discharges exponentially so that 2.0 s after the switch is closed, the potential difference between the capacitor plates is reduced to 37% of its original value.

Calculate the electric potential energy stored in the capacitor before the switch is closed.

The figure shows a simple RC circuit consisting of a 10.0-F capacitor in series with a resistor. Initially, the switch is open as suggested in the figure. The capacitor has been charged so that the potential difference between its plates is 100.0 V. At t = 0 s, the switch is closed. The capacitor discharges exponentially so that 2.0 s after the switch is closed, the potential difference between the capacitor plates is reduced to 37% of its original value. Calculate the electric potential energy stored in the capacitor before the switch is closed.

Explanation / Answer

Vc = Vo*e^(-t/RC) when t = RC, Vc = Vo*e^(-1) = 0.37Vo Vo = 100 V T = RC = 2 sec C = 10 uF R = T/C = 2/(10*10^-6) = 200 kohm the electric potential energy stored in the capacitor before the switch is closed = (1/2)*C*Vo^2 = 0.5*10^10^-6*100^2 = 0.05 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote