I can\'t use kinematic to solve it A 5 meter wide, 200 kg block is travelling al
ID: 1836677 • Letter: I
Question
I can't use kinematic to solve it
A 5 meter wide, 200 kg block is travelling along a frictionless surface with a velocity of 20 m/s. Sitting atop it, at the leftmost edge, is a much smaller, 3kg block. Refer to Figure 2. a. If the 5 meter wide block is suddenly and instantaneously brought to a complete stop, what must the coefficient of kinetic friction between the two blocks be for the much smaller block to come to a stop at the rightmost edge of the 5 meter block? b. How much work had to be done to stop the 200 kg block? Friendly Formulae Weight Force: W = , where g = 9.81 m/s^2 Friction Force Magnitude: F_friction = mu_k N, where N is the Normal Force Magnitude sigma F = m a_netExplanation / Answer
length, L = 5 m
initial velocity , u = 20 m/s
m = 3 Kg
M = 200 Kg
let the coefficient of friction is u
a)
frictional force , f = u * m * g
Using work energy theorum
change in kinetic energy = work done by friction
0.5 * m * (0 - 20^2) = - u * m * 9.8 * 5
solving for u
u = 4.08
the coefficient of kinetic friction must be 4.08
b)
work done to stop the 200 Kg block = change in kinetic energy
work done to stop the 200 Kg block = - 0.5 * M * u^2
work done to stop the 200 Kg block = - 0.5 * 200 * 20^2
work done to stop the 200 Kg block = -40000 J
the work done to stop the 200 Kg block is -40000 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.