A double-pipe heat exchanger is constructed of a copper (K = 380 W/m middot degr
ID: 1836775 • Letter: A
Question
A double-pipe heat exchanger is constructed of a copper (K = 380 W/m middot degree Celsius) inner tube of internal diameter D_i = 1.2 cm and external diameter of D_o = 1.6 cm and an outer tube of diameter 3.0 cm. The convection heat transfer coefficient is reported to be h_i = 700 W/m^2 middot degree Celsius on the inner surface of the tube and h_o = 1400 W/m^2 middot degree Celsius on its outer surface. Calculate the overall heat transfer coefficient for this situation, based on the outer area of the pipe.Explanation / Answer
(b) Uo = 1/{ [0.8/(0.6*700)] + [0.8*ln(0.8/0.6) / 380] + 1/1400 + 0.0002 } = 289.2 W/m2-C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.