A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.92 kg attached to a s
ID: 1837016 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.92 kg attached to a spring of spring constant 100 N/m. When t = 1.00 s, the position and velocity of the block are x = 0.123 m and v = 3.417 m/s. What is the amplitude of the oscillations?
4.89×10-1 m You are correct. Your receipt no. is 162-6480 Help: Receipt Previous Tries
What was the position of the block at t = 0 s? Incorrect. Tries 10/13 Previous Tries
What was the velocity of the block at t = 0 s? Incorrect. Tries 2/13 Previous Tries
NOTE: The issue with this problem is that the answer for the final two questions needs to be reduced by 2*pi to obtain the phi value under one revolution
Explanation / Answer
Calculated by you that
Amplitude = 0.489 m
Now equation of wave will be
x = A*cos (wt + phi)
V = -w*A*sin (wt + phi)
w = sqrt (k/m) = sqrt (100/1.92)
w = 7.22 rad/sec
when t = 1.00 sec, then x = 0.123 m and V = 3.417 m/sec
dividing both bolded equation
V/x = -w*tan (wt + phi)
tan (wt + phi) = -V/(x*w)
wt + phi = arctan (-V/x*w)
phi = -w*t - arctan (V/x*w)
phi = -7.22*1.00 - arctan (3.417/(7.22*0.123))
phi = -7.22 - 1.3165
phi = -8.5365 rad
Now wave equation will be
x = 0.489*cos (7.22*t - 8.5365)
B.
at t = 0
x = 0.489*cos (-8.5365 rad) = -0.3084 rad
C.
V = -7.22*0.489*sin (7.22*t - 8.5365)
at t = 0
V = -7.22*0.489*sin (-8.5365 rad)
V = 2.739 m/sec
Comment below if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.