A spring-mass system, with mass 150 g, is put into simple harmonic motion, and a
ID: 1837518 • Letter: A
Question
A spring-mass system, with mass 150 g, is put into simple harmonic motion, and a period of 0.25 s is measured with a stopwatch.
a) The spring constant is _______ .
b) If the system is started in motion at a speed of 5.00 m/s from the equilibrium position, the equation of motion for x is _______ .
c) The energy of the system in motion is _______ J.
d) The amplitude of its motion is _______ m
e) The maximum acceleration is _______ m/s2
f) The potential energy when the spring is midway between equilibrium and the amplitude is _______ J
Explanation / Answer
(A) T = 2pi sqrt(m/k)
0.25 = 2pi sqrt(0.150 / k)
k = 94.75 N/m
(B) w = 2pi/T = 2pi/0.25 = 8pi
and v = Vmax cos(w t) = 5 cos(8 pi t) m/s
integrating,
x = (5 / 8 pi ) sin(8 pi t)
x = 0.20 sin(8 pi t) m
(C) energy of system = m Vmax^2 /2
= 0.150 x 5^2 /2 = 1.875 J
(D) A = 0.20 m
(E) a_max = kA/m = (94.75 x 0.20)/0.150 = 126 m/s^2
(F)
x = A/2 = 0.10 m
energy = kx^2/2= 94.75 (0.10^2)/2= 0.47 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.