Steps important! In the figure below, a 3-kg block slides along a track from one
ID: 1837573 • Letter: S
Question
Steps important! In the figure below, a 3-kg block slides along a track from one level (points) to a higher level after passing through an intermediate valley. The track is frictionless until the block reaches the higher level. There a frictional force of 16 N stops the block in a distance d = 0.5m (point B). The height difference h is 1.2 m. Consider a system that consists of the block and Earth. What is the change in gravitational potential energy of the system when the block slides from point A to point B? (36 J) What is the work done by friction when the block slides from point A to point B? (-8 J) Find the block's initial kinetic energy (i.e. the kinetic energy at point A). (5/4 N)Explanation / Answer
(A) change in gravitational PE = m g (Hf - Hi)
and Hf - Hi = h
change in GPE = m g h = 3 x 10 x 1.2 = 36 J
(B) Work done by friction = f.d = fdcos180
= - 16 x 0.5 =- 8 J
(C) Work done by all forces = change in KE
work done by friction + work done by gravity = Kf - Ki
{ work done by gravity = - GPE}
- 8 + (-36) = 0 - Ki
Ki = 44 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.