Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc

ID: 1837733 • Letter: T

Question

The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I_1 = 1 04 A out of the page and the current in the outer conductor is I_2 = 3.20 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm, answer the following. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a. magnitude mu T direction Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b magnitude Note that point b is a distance 3d from the center of the wire. mu T direction

Explanation / Answer

(A) Applying Ampere's Law,

B.L = u0 Iinside

for point A,

Iin = I1 = 1.04 A out of page.

(from right hand rule, direction will be upward)

B (2 pi a) = (4pi x 10^-7) (1.04 )

B = 208 x 10^-6 T   Or 208 uT


(B) for point B:

Iin = I1 + I2 = (1.04) + (-3.20) = -2.16

hence Iin is 2.16 A into the page.

hence direction will be downward.


B ( 2 pi (3d)) = (4 pi x 10^-7) (2.16)

B = 144 x 10^-6 T or 144 uT

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote