You are firing a cannonball from the top of a cliff at a pirate ship which is be
ID: 1837760 • Letter: Y
Question
You are firing a cannonball from the top of a cliff at a pirate ship which is behind a mountain. The height of the cannon is 100 m, the height of the mountain is 120 m, and the height of the pirate ship is 70 m. The mountain is horizontally 200 m away from cannon, while the pirate ship is horizontally 270 m away from the cannon. The speed of the cannonball after it is fired is 65 m s^-1. You could hit anywhere from the bottom of the pirate ship to the top in order to sink it. Over what angles could you fire the cannonball to sink the pirate ship?Explanation / Answer
Here ,
h1 = 100 m
h2 = 120 m
h3 = 70 m
x1 = 200 m
x2 = 270 m
u = 65 m/s
for the angle to cross the mountain
h2 - h1 = x2 * tan(theta) - g * x2^2/(2 * (v * cos(theta))^2)
-120 + 100 = 200 * tan(theta) - 9.8 * 200^2/(2 * (65 * cos(theta))^2
solving for theta
theta = 70.57 degree
the angle must be greater than 70.57 degree to hit the pirate ship
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.