The reactance of a capacitor is 4.0 k ohm at a frequency of 0.60 kHz. What is th
ID: 1838328 • Letter: T
Question
The reactance of a capacitor is 4.0 k ohm at a frequency of 0.60 kHz. What is the capacitance? 0.42 mu F 2.6 mu F 0.093 mu F 0.066 mu F What is the wavelength used by a radio station that broadcasts at a frequency of 920 kHz? (c = 3.00 times 10^8 226 m 326 m 175 m 276 m 22.6 m Which one of the following lists gives the correct order of the electromagnetic waves from longer wavelength to shorter wavelength? radio waves, microwaves, visible, x-rays, infrared, ultraviolet, gamma rays radio waves, microwaves, infrared, visible, ultraviolet, x-rays, gamma rays radio waves, infrared, microwaves, ultraviolet, visible, x-rays, gamma rays radio waves, infrared, x-rays, microwaves, ultraviolet, visible, gamma rays radio waves, ultraviolet, x-rays, microwaves, infrared, visible, gamma rays If a diffraction grating is heated (without damaging it) and therefore expands, what happens to the angular location of the first-order maximum? It moves away from the centerline. It doesn't change. It moves toward the centerline.Explanation / Answer
a)
Capacitive reactance is given by :
Xc = 1/(2*pi*f*C)
So, 4000 = 1/(2*pi*600*C)
So, C = 6.63*10^-8 F= 0.066 uF <---- option d
b)
wavelenngth = speed of light / frequency
= 3*10^8 / (920*10^3)
= 326.1 m <---- option b
c)
radiowaves, microwaves,infrared,visible,ultraviolet,x-rays,gamma rays <---- option b
d)
As angular separation between fringes is inversely proportional to slit width , so heat will cause the angular location of first order maximum to mave towards the centerline <---- option c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.