An airplane traveling at 300 m/s in a region where the earth\'s magnetic field i
ID: 1838367 • Letter: A
Question
An airplane traveling at 300 m/s in a region where the earth's magnetic field is 2.8 times 10^-5 T. It travels vertical to the field. The potential difference induced between the tips of the airplane's wings is found to be 0.9V. What is the entire length of the airplane's wings A proton is observed in a magnetic field of strength 2.8 times 10^-5 T downward. What is the magnitude and direction of the force when the proton is moving at a speed of v = 1.8 times 10^5 m/s to the right? Give the radius of the orbit.Explanation / Answer
Here ,
3)
magnetic field , B = 2.8 *10^-5 T
v = 300 m/s
let the length of the airplane wings is L
0.9 = 2.8 *10^-5 * 300 * L
L = 107.1 m
the length of airplane wings is 107.1 m
4)
magnetic field , B = 2.8 *10^-5 T
v = 1.8 *10^5 m/s
magnetic force = q * V X B
magnitude of force = 2.8 *10^-5 * 1.8 *10^5 * 1.602 *10^-19
magnitude of force = 8.074 *10^-19 C
direction of force = q * right X downwards
direction of force = upwards
the direction of magnetic force is upwards
let the radius is r
8.074 *10^-19 = 1.67 *10^-27 * (1.8 *10^5)^2/r
r = 67.1 m
the radius of orbit is 67.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.