Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cylindrical tank has a tight-fitting piston that allows the volume of the tank

ID: 1838401 • Letter: A

Question

A cylindrical tank has a tight-fitting piston that allows the volume of the tank to the changed. The tank originally contains 0.310 m^3 of air at a pressure of 4.30 atm. The piston is slowly pulled out until the volume of the gas is increased to 0.390 m^3. If the temperature remains constant, what is the final value of the pressure? V = .310 m^3 P_1 V_1 = P_2 V_2 P = 4.30 atm P_1 V_1 = P_2 V_2 4.3 (.310) = .390 m^3 (P_2) P_2 = 3.42 atm How many water molecules are there in a 2.00 L bottle of water? 2L|1000|_8.015| 6.02 times 10^23 [6.68 times 10^25 molecules H_2O]

Explanation / Answer

Both ans are right,

For second....

18 gm of water contain number of molecules = 6.02*10^23

So in 2 liter = 2 liter*6.02×10^23/18gm

= (2000gm* 6.02*10^23)/18gm

= 6.689*10^25 molecule

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote