An artificial earth satellite has a circular orbit of radius 6.50 %106 m (which
ID: 1838884 • Letter: A
Question
An artificial earth satellite has a circular orbit of radius 6.50 %106 m (which means it is orbiting approximately 130 km above the surface of the earth) in an equatorial plane. The period T (the time required for one complete orbit) is 5.22 % 103 s (about 1.5 h). (a) Compute the (constant) speed of the satellite. (b) If the satellite is directly above the equator and traveling east at time t, find the average acceleration during the time interval from t to t & T/40.0. (c) Find the satellite’s instantaneous acceleration at time t.
Explanation / Answer
Speed of the satellite, v = distance travelled by satellite/ time taken
Distance = 2×pi×r = 2×3.41×5.6×10^6
Time =5.22×10^3 sec
Speed = 6.82×5.6×10^6 / 5.22×10^3 =214.94 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.