Could someone solve it please?? Thanks One of the main concerns in exposure to m
ID: 1840141 • Letter: C
Question
Could someone solve it please??
Thanks
One of the main concerns in exposure to microwave radiation is heating effects in the body. The US radiation safety code specifies that the total amount of radiation should not exceed 10 mW/cm^2of skin for 6 hours. Suppose an average person is exposed to this radiation at a frequency of 10 GHz. The effective area of the skin is 1.5 m2. and the body properties are alpha = 0.01 S/m, mu = [H/m], and epsilon = 24 epsilon_0 [F/m], at the given frequency. Calculate the total power absorbed by the body and the total energy absorbed during maximum exposure.Explanation / Answer
power = 1.6*.001*2.25
= 3.6 mW
POWER = power/beta
energ= power * time
skin depth = 1/sqrt(u*sigma)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.