Which of the following is a valid assumption for lab 2 (The Nerf gun lab)? KE =
ID: 1841652 • Letter: W
Question
Which of the following is a valid assumption for lab 2 (The Nerf gun lab)? KE = 1/2 mv^2 Energy can be converted from one for to another, but total energy remains constant n = n_experimental/n_theoretical For the theoretical calculations, the air resistance in negligible. All of the above are valid assumptions. An object with a m ss of 30 Ibm accelerates from 10 ft/s to 20 ft/s. What is the work of the acceleration? 1500ft.Ibf 46.6 ft. Ibf 4500ft.Ibf 140ft.Ibf None of the above A heat engine can have an efficiency of 100%. Always true Always false Sometimes true If a heat engine is operating between a source of 500 degree C and 20 degree C, what is the carnot efficiency? 100% 96.0% 62.1% 37.9% None of the aboveExplanation / Answer
24. All the options are correct. Hence option e is correct.
25. Given mass, m = 30 lbm
Initial velocity, u = 10 ft/s
Final velocity, v = 20 ft/s
Work of acceleration
W = 0.5m(v2-u2) = 0.5 X 30 X (202 - 102) = 4500 lb,-ft2/s2
W = 4500 /g ft-lbf = 4500 / 32.174 = 140 ft-lbf (g = gravitational acceleration)
Hence option d is the correct one
26. Carnot efficiency of heat engine is given by
eff = (1-T2 / T1)
where T1 is the higher temperature (source) temperature
T2 is the lower temperature (sink) temperature
For eff to be 100 % = 1, T2 should be equal to zero kelvin, which is impossible to be achieved.
Hence heat engine can never have 100 % efficiency
Option b is correct option
27. Given
T1 = 500 oC = 500 + 273.15 = 773.15 K
T2 = 20 oC = 20 + 273.15 = 293.15 K
Carnot efficiency
eff = (1 - T2 / T1) X 100 = (1 - 293.15 / 773.15) X 100 = 62.1 %
Option c is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.