A space to be air conditioned at 25 C, 50% RH has the following peal load data R
ID: 1842171 • Letter: A
Question
A space to be air conditioned at 25 C, 50% RH has the following peal load data Room size: 20 m wide, 20 m long and 4 m high North glass: 4 windows of 2m times 1.5 each with solar heat gain factor = 50 W/m^2 East glass 4 windows of 1m times 0.75 m each with SHGF = 60 W/m^2 East wall and North wall have two doors 2.5 times 3m Overall heat transfer coefficient in W/m^2: roof =2, glass = 6, Door = 1.5, and floor = 3 delta T_QQ for east wall = 10 k, west wall = 15 K, North wall = 10 k, South wall = 13 K, roof = 18 k floor is on ground level No infiltration Occupancy: 100 persons, 75 W sensible, and 65 w latent Lighting: 10 W/m^2 Ventilation: 0.3 m^3/min per person Outdoor: 43 C and 30 % RH Indoor: 25 C and 50 % RH Determine the room sensible and latent heatExplanation / Answer
solution:
1)for given room condition heat loads are either sensible or latent and they are as follows
2)sensible heat gain through glass
from north window
Hsn=n*SHGF*A=4*50*2*1.5=600 watt
from east window
Hse=n*SHGF*A=4*60*1*.75=180 watt
3)heat gain from opaque surfaces
Hs=U*A*dT
from roof,HSr=2*400*18=14400 watt
from glass,Hsg=6*{4*2*1.5+4*1*.75}*10=900 watt
from door,Hsd=1.5*2*2.5*3*2*10=450watt
from just wall assuming wall and floor overall heat transfer coefficient is ssame
Hsw=3{(20*4)*15+(20*4)*13+[20*4-4*2*1.5-2*2.5*3]*10+[20*4-4*1*.75-2*2.5*3]*10}=10170 watt
4)heat load due to occupancy
sensible load=Hso=100*75=7500 watt
latent load=Hlo=100*65=6500 watt
5)heat load due tolightning
Hsl=10*whole surface area of room=10*[20*20*2+20*4*4]=11200 watt
6)heat load due to outside air as ventilation
Q=ventilation=.3*100=30 m3/min
OASH=.0204*Q*(To-Ti)=.0204*30*(43-25)=11016 watt
OALH=50*Q*(wo-wi)
from psychrometric chart, we get
wo=.0166 kg/kg of dry air
wi=.0098 kg/kg of dry air
OALH=50*30*(.0166-0.0098)=10200 watt
7)hence room overall sensible and latent heat load is sum as follows
sensible heat load=Hsn+Hse+Hsr+Hsg+Hsd+Hsw+Hso+Hsl+OASH=56416 watt
latent heat load=Hlo+OALH=16700 watt
so room sensible heat load is
SH=56.416 KW
LH=16.7 KW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.