Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Car bumpers are designed to limit the extent of damage to the car in the ease of

ID: 1843142 • Letter: C

Question

Car bumpers are designed to limit the extent of damage to the car in the ease of low-velocity collisions. Consider a 3, 400 lb passenger car impacting a concrete barrier while traveling at a speed of 3.5 mph. Model the car as a particle, and consider two types of bumper: (1) a simple linear spring with constant k and (2) a linear spring of constant k in parallel with a shock absorbing unit generating a nearly constant force of696 lb over 0.27 ft. If the bumper is of type 1, find the value of k necessary to stop the car in a distance of 0.27 ft. k = times 10^4 lb/ft

Explanation / Answer

For the type 1 bumper, by the law of conservation of energy, we have

Decrease in kinetic energy of the car = Potential energy stored in the bumper as a spring of stiffness K which is constant.

===> (1/2) * m * v2 = (1/2) * K * x2

Note that 1 mph = 22/15 ft/sec and thus Initial speed of the car is v = 3.5 mph = 5.133 ft/sec.

===> (3400/32.2)slugs * (5.133 ft/sec)2 = K * (0.27 ft)2

===> K = 3.817 * 104 lb/ft

Thus the stiffness of the bumper of type 1 is K = 3.817 * 104 lb/ft

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote