2. (Learning objective #3, #7) In an activated sludge system, 1 MGD is leaving t
ID: 1844761 • Letter: 2
Question
2. (Learning objective #3, #7) In an activated sludge system, 1 MGD is leaving the primary clarifier with a BOD concentration of 130 ppm and a VSS of 200 ppm. The effluent flow is 0.95 MGD with a VSS of 20 ppm and a BOD concentration of 5 ppm. Qr/Q = 1,MLVSS = 2000 ppm. If the residence time in the primary clarifier was 4.5 hours, calculate the BOD and SS coming into the primary clarifier. What is the VSS in the recycle stream?(3791 ppm) c. How many lbs/day of sludge exit the system?(1581 lb/day) What is the efficiency of the activated sludge system for BOD removal?Explanation / Answer
Given:
Effluent from the primary clarifiier (Qe) = 1 MGD
BOD concentration of the effluent = 130 ppm
VSS of effluent = 200 ppm
The effluent flow from the ASP process = 0.95 MGD
BOD concentration of the effluent from the ASP process = 5 ppm
VSS of the effluent from the ASP process = 20 ppm
Return activated sludge = (Qr/Q) * 100
R = (1) * 100 = 100 %
MLVSS = 2000 ppm
Solution:
As we know the hydraulic retention time we can find the volume of the the primary clarifier
HRT = 24 * V / Qe
4.5 = 24 * V / 0.95
Volume V = 0.178 MG
Volumetric BOD Loading (VBL)
VBL = 8.34 (Q * S) / V
Where Q = effluent flow
S = BOD concentratin
V = Volume of the primary clarifier
VBL = 8.34 (1 * 130) / 178000
BOD Loading = 0.006 lb BOD/1000ft3 * day
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.