The office floor plan shown below has four panels and each panel sits on four ed
ID: 1844784 • Letter: T
Question
The office floor plan shown below has four panels and each panel sits on four edge beams. S 5 m, and L 6 m. The dead load consists of the following corrugated steel deck with concrete fill 2.0 kN/m acoustic ceiling tiles 0.1 kN/m vinyl floor tiles 0.05 kN/m2 allowance for mechanical ducts -0.35 kN/m beam self-weight 3.5 kN/m The live load is 3.0 kN/m (a) Calculate the design loads for beams B1 and B3. (b) Calculate the design moment (M*)and the design shear (V*) for beams B1 and B3 for the ultimate limit state. B1 B3 BAExplanation / Answer
total dead load = 2.0kn + 0.1kn + 0.05kn + 0.35kn + 3.5kn
total dead load = 6kn
live load = 3kn
stress on beam B1, = y q L2 / 8
= 3x6x6 / 8
= 108/8
= 13.5kn/m2
design load of beam B1 = 13.5Kn/m2
for beam B3 = y q L2 /8
3x6x5 / 8
= 90 / 8
=11.25kn/m2
design load of beam B3 = 11.25Kn/m2
b.design moment of beam B1 = wL2 / 8 (w = load , L = length)
= 6Kn x (6)2 / 8
= 6 x 36 / 8
= 216/8 = 27
design moment of beam B1 = 27Nm
design shear, V = w[ (L/2)-x ] (w= load , L = length , x = distance from point to reaction on beam)
= 6[ (6/2) - 5
= 6 [3- 5]
= 6(-2)
design shear of beam B1 = -12 Nm
similarly for beam B3
design moment M = wL2 / 8
= 6x(5)2 / 8
= 6x25 / 8
= 150 /8
design moment of beam B1 = 18.75Kn
design shear,V = w[ (L/2) -y ]
= 6[ ( 5/2)5]
= 6[2.5-5]
= 6x-2.5
design shear of beam B3 = -15Nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.